Domovská stránka / Výchova labradorov
Spolu so šteniatkom dostávate aj granulky, na ktoré je zvyknuté a ktoré obsahujú všetko, čo potrebuje pre zdravý vývin a rast. Toto krmivo pokryje všetky výživové nároky, netreba k nemu už nič pridávať. Je určené pre šteniatka, čiže ním môžete kŕmiť až do veku 9 mesiacov. Potom môžete prejsť na granulky pre dospelých psov, prípadne na BARF stravu. Prechod musí byť plynulý, tzn. postupne pridávať nové granulky a uberať pôvodné. Prechod by mal trvať aspoň 1 týždeň, ideálne 2.
Dávkovanie na začiatok:
Orientačná denná dávka rozdelená do 3 kŕmení (ráno, obed, večera) po 100 gramov.
Od 3. mesiaca zvýšiť na 3x 120 gramov, od 4. mesiaca na 3x 130 gramov.
Od 6. mesiaca stačí kŕmiť 2x denne cca po 150 gramov.
Dávkovanie je orientačné, treba ho prispôsobiť šteniatku, pretože každý psík je iný a má iné trávenie.
Šteniatko labradora má priberať týždenne približne kilo, takže v 9. týždni by malo mať okolo 8 kíl, v 10. týždni 9 kíl a tak postupne. 6 mesačné by malo mať váhu medzi 20-22 kíl. Potom priberanie postupne spomaľuje až by malo dosiahnuť váhu okolo 33 – 36 kíl v závislosti od pohlavia a aktivity v dospelosti.
Granulky hlavne cez leto môžete zaliať trochou vody a nechať cca 30 minút napučať.
Psík musí mať nepretržitý prístup k vode, vodu treba denne vymieňať.
Ak by ste chceli kŕmiť surovou stravou (barf), môžete sa kedykoľvek obrátiť na nás, radi poradíme.
Iné vhodné potraviny pre šteniatko:
Šteniatku môžete dávať mimo kŕmenia aj ovocie a zeleninu – uhorky, mrkvu, cviklu…. jablko, slivky, marhule,….pri ovocí sa nesmú dávať kôstky! Tiež hrozno môže byť pre psíka nebezpečné. Hlavne v šteňacom veku by ste nemali dávať citrusy a iné exotické ovocie, aby ste predišli prípadným alergickým reakciám.
Podávanie kostí – kosti zásadne dávať v surovom stave! Pečené či varené kosti sú nebezpečné, štiepia sa a môžu spôsobiť vážne problémy. Šteniatku zhruba od 4 mesiaca môžete občas dať kuracie krídlo, kurací krk. Neskôr po kompletnom prezubení (od 5,5 mesiaca) môžete dávať na okus veľké hovädzie špikové kosti. Pes má do veku max. 2 rokov tzv. ihličkový reflex, ktorý mu pomáha kosti bez problémov stráviť. Po 2 rokoch tento reflex stratí a ak by ste mu kosť dali prvý krát až v tomto veku, môžete mu vážne ublížiť. Preto je dobré zvykať na kosti už od šteňacieho veku. Kosťami si čistí chrup. Chrup bez čistenia sa zanáša vo vyššom veku zubným kameňom, ktorý treba odstraňovať u veterinára, čo je pre psíka zbytočne stresujúce a nepríjemné. Dá sa tomu krásne vyhnúť práve veľkými kosťami na okus zhruba raz mesačne.
V prípade redšej stolice môžete granulky zaliať odvarom z ryže, resp. pridať ryžu. Ak by šteniatko začalo hnačkovať, vezmite ho ihneď k veterinárovi.
Šteniatko prespí zo začiatku cca 18 hodín denne. Zvyšok času venuje hre, papaniu a venčeniu. Preto je nevyhnutné, aby na odpočinok malo svoje miesto, kde bude mať kľud a pohodlie a kde nebude rušené ani ľuďmi ani inými zvieratami v domácnosti. Na toto miesto položte aj deku, ktorú dostanete od nás. Je v nej pach jeho mamy, bude sa cítiť hlavne v prvé dni lepšie. Blízko miesta dajte savú podložku pre prípad, že sa šteniatko zobudí, nestihnete si to všimnúť a bude chcieť urobiť potrebu.
Pelech musí byť ľahko udržiavateľný, umývateľný alebo prateľný. Zo začiatku myslite na to, že šteniatko bude všetko hrýzť, preto netreba investovať do drahých pelechov, ktoré rýchlo zničí. Veľmi dobré sú tzv. DryBed deky, ktoré poskytnú pohodlie a nelákajú toľko k poškodzovaniu.
Dobré je učiť šteniatko na prepravnú klietku alebo box, ktorú môžete využiť aj na jeho oddych. Nebudete mať potom problém kdekoľvek prísť a psík sa bude všade cítiť v bezpečí a pohodlne, lebo bude zvyknutý na svoje miesto.
Ak by mal byť psík celoročne vonku, potrebuje minimálne kvalitnú zateplenú búdu so závetrím. Do búdy nie každý psík znesie deky a podobne. Ideálna je drevitá vlna, poprípade slama. Neviažu na seba vlhko z okolia a poskytnú psíkovi pohodlie.
Hygiena: pokožka šteniatka je citlivá, nemá ešte dostatočne vyvinutý ochranný film, je preto náchylná na vysušenie a podráždenie. Šteniatko netreba kúpať šampónom aspoň do 4 mesiacov. Ak je to nevyhnutné (vyváľa sa v niečom voňavom 😊) potom treba použiť šampón určený pre šteniatka. Ak by bolo iba od blata, stačí opláchnuť čistou vodou. Po kúpaní treba psíka poriadne vysušiť, hlavne na krku a pri chvoste, tiež treba vysušiť uši. Vhodné sú extra savé uteráky, pri výbere vám samozrejme vieme pomôcť.
Návyky na vyprázdňovanie: šteniatko má potrebu sa vyprázdniť ihneď po zobudení a spravidla aj po každom jedení. Preto nečakajte a odneste šteniatko von, kde sa môže vycikať a vykakať. V priebehu vykonávania potreby mu hovorte „cikaj“ či „kakaj“ a potom ho odmeňte. O pár dní sa naučí na tento povel aj na to, že odmenu dostane iba vtedy, keď urobí potrebu vonku. Nikdy ho netrestajte za to, že potrebu urobí dnu. Nie je to jeho chyba, ale Vaša neskorá reakcia! Navyše mu privodíte zbytočné traumy z trestania za niečo, čo si v tomto veku nedokáže uvedomovať.
Starostlivosť o srsť, zuby, uši, pazúre:
Šteniatko bolo očkované a čipované v 6 týždni u nás v chovateľskej stanici. Ďalšie očkovanie ho čaká okolo 9. týždňa a následne podľa očkovacej schémy o ďalšie 3-4 týždne. Zhruba 3 dni pred očkovaním šteniatko odčervujte odčervovacou tabletkou. Pred samotným očkovaním požiadajte veterinára o prepis majiteľa v databáze čipov. Po prepise už bude šteniatko evidované na Vaše údaje.
Pri poslednom očkovaní cca okolo 12-15 týždňa by malo šteniatko dostať aj očkovanie proti besnote a proti kotercovému kašľu. Následne trvá 21 dní, kým šteniatko získa imunitu z očkovania. Po tejto lehote (cca od 15-18 týždňa) už môžete chodiť so šteniatkom medzi iných psov a socializovať ho. Dovtedy môže byť v kontakte iba so psíkmi, ktorých poznáte a viete o nich, že sú kompletne očkovaní a zdraví. Tiež sa dovtedy vyhýbajte frekventovaným miestam psičkárov, nakoľko aj z trávy môže vdýchnuť vírusy a baktérie, napr. parvovírus, ktorý je veľmi nebezpečný a môže šteniatko ohroziť na živote.
Odčervovanie: šteniatko do 6 mesiacov sa odčervuje 1x mesačne tabletkou, ktorú kúpite u veterinára. Potom stačí odčervovať každé 3 mesiace. Ak Vás čaká očkovanie, tak cca 3 dni pred očkovaním. Namiesto odčervenia môžete požiadať veterinára o koprologické vyšetrenie trusu (zbiera sa vzorka trusu 3 dni). Ak bude toto vyšetrenie bez nálezu parazitov, môžete odčervenie vynechať.
Správna socializácia je jednou z kľúčových súčastí výchovy šteniatka. Socializácia znamená naučiť šteniatko, ako sa správať v rôznych situáciách a okolnostiach, a ako sa správať k iným psom, ľuďom a zvieratám, situáciám. Správna socializácia pomáha šteniatku vytvoriť si pevné a pozitívne vzťahy s ostatnými, čo zase znižuje riziko problémov s agresiou a úzkosťou v budúcnosti.
Socializácia začína už v našej chovateľskej stanici v období, keď šteniatko ešte žije s matkou a súrodencami. V tomto období sa šteniatko učí základné „spoločenské zručnosti“, ako sú hranie sa, zdieľanie jedla, spánok a obrana svojho teritória.
Po príchode do nového domova by ste mali začať so socializáciou šteniatka čo najskôr. Je dôležité, aby ste socializáciu vykonávali postupne a citlivo. Mali by ste zabezpečiť, aby šteniatko nemalo negatívne skúsenosti s inými zvieratami alebo ľuďmi, ktoré by mohli v budúcnosti spôsobiť problémy s agresiou alebo úzkosťou. Mali by ste tiež zabezpečiť, aby sa šteniatko neunavilo a malo dostatok času na odpočinok.
Zároveň by ste mali učiť šteniatko, ako sa správať v rôznych situáciách. Mali by ste ho učiť, ako sa správať pri stretnutí s novými ľuďmi a psami, ako chodiť na vodítku a ako sa správať v rôznych prostrediach, ako sú napríklad nákupné centrá, parky, pešie zóny a pod.
Pri socializácii šteniatka je dôležité mať na pamäti, že každé šteniatko je iné a má svoju vlastnú osobnosť. Niektoré šteniatka sú kontaktné a priateľské, ľahko sa prispôsobujú novým situáciám, zatiaľ čo iné sú plaché a potrebujú viac času a trpezlivosti, aby sa cítili pohodlne. Je preto dôležité byť citlivý na potreby a zvyklosti šteniatka a prispôsobiť mu program socializácie.
Dôležité je tiež učiť šteniatko, čo je povolené a čo nie, aby sa naučilo rešpektovať pravidlá a hranice. Je dôležité, aby ste boli dôslední v poskytovaní pozitívneho posilňovania a odmeňovania za správanie, ktoré chcete vidieť u šteniatka.
V prípade, že máte obavy alebo neviete, ako začať so socializáciou šteniatka, môžete sa obrátiť aj na nás. V každom prípade, socializácia by mala byť súčasťou výchovy každého šteniatka, aby sa stalo spoločensky vyrovnaným a šťastným psom.
Mnoho ľudí má tendenciu vnímať psy ako stvorenia, ktoré sa majú voľne pohybovať a robiť, čo sa im zachce a kedy sa im zachce. Niektorí si myslia, že je dokonca nehumánne brániť psom v tom, aby sa správali, ako chcú, a že by sme im mali dovoliť užívať si „detstvo“. Avšak, toto nie je správny prístup.
Detstvo pre psov znamená poskytnúť im všetko potrebné, aby sa mohli stať dobre vychovanými, spoločenskými a poslušnými spoločníkmi. To zahŕňa tréning, zabezpečenie primeranej fyzickej aktivity a výživy, a mnoho ďalších faktorov.
Je dôležité pochopiť, že psi sa narodili, aby sa učili a plnili naše príkazy. Majú vrodenú túžbu učiť sa nové veci a plniť úlohy, ktoré im zadáme. Keďže psi sú spoločenské zvieratá, potrebujú ľudí, aby sa mohli rozvíjať a rásť.
Je preto nezodpovedné a nebezpečné dopriať psom „detstvo“, ktoré by sa pre nich stalo skôr anarchiou. Bez riadneho tréningu a sociálneho kontaktu môže pes vyvinúť nežiaduce správanie, ako napríklad agresivitu, strach alebo separačnú úzkosť. Takéto správanie môže spôsobiť problémy nielen pre psa, ale aj pre jeho majiteľa a ostatných ľudí v okolí.
Využite preto psiu prirodzenú túžbu učiť sa a robiť veci pre vás. Tréning a sociálna interakcia s inými psami a ľuďmi je pre psa dôležitá a prospešná. Pomôže mu to stať sa dobre vychovaným a poslušným spoločníkom, ktorý sa bude radovať z každej príležitosti učiť sa nové veci a plniť úlohy pre svojho majiteľa. Tým, že sa budete starať o svojho psa a učíte ho, získate verného a oddaného spoločníka na mnoho rokov.
v priprave